Akciové trhy nie sú v bubline!

Autor: Stanislav Pánis | 3.2.2021 o 7:51 | Karma článku: 2,42 | Prečítané:  671x

Vysoké valuácie a pomerne robustný odraz z koronadna vyvolávajú obavy, že akciové trhy sa nachádzajú v bubline. Splnená je však len jedna zo základných metrík, ktorá by ich signalizovala.

Americké akciové trhy zaknihovali z koronadna z marca minulého roka masívny, už vyše 70-percentný rast a posunuli sa na nové historické maximá, pričom rekordy nedávno lámali aj nemecké akcie, emerging trhy a vôbec globálne akciové indexy. A to napriek tomu, že globálna ekonomika sa z koronaproblémov ešte nespamätala a zisky firemného sektora sú nižšie ako pred pandémiou.

Viaceré indikátory ocenenia akciových trhov ako pomer ceny k budúcim ziskom, tržbám či účtovnej hodnote sa pohybujú v blízkosti historických rekordov či na nich. Akcie boli naposledy takto drahé v čase dot-com éry a ešte nikdy sa nestalo, že by boli valuačne takto bohaté v takej skorej fáze hospodárskeho cyklu.

Vznikajú preto obavy, že sa burzy nachádzajú v bubline, ktorá by mohla čoskoro prasknúť.

Hoci to, či je nejaké aktívum bublinou, sa dozvieme až ex-post, keď praskne, predsa len existujú určité spoločné parametre, ktoré, ak sú naraz splnené, by ju mohli naznačovať.

Bohaté valuácie sú prvými z nich, no na možné spľasnutie bubliny je to málo. Navyše predpokladáme, že v nasledujúcich kvartáloch pri oživení globálnej ekonomiky vďaka vakcinácii populácie proti COVID-19 a následnému postupnému uvoľňovaniu reštriktívnych opatrení pri pokračovaní veľkej monetárnej a fiškálnej stimulácie by malo prísť k 20- až 30-percentnému odrazu ziskov firemného sektora, čo stlačí ocenenie akciových trhov na nižšie, hoci z historického hľadiska naďalej vyvýšené úrovne. Tie však práve pre stimuláciu a očakávanie nadpriemerného rastu svetovej ekonomiky možno považovať za viac-menej férové.

Ďalším parametrom je extrémne cenové momentum a rádovo štvornásobný nárast ceny akcií za posledné tri roky, ako to bolo pri japonskom indexe Nikkei 225 v roku 1989, Nasdaqu v roku 2000 alebo pri komoditách v roku 2008. Aktuálne index S&P 500 za ostatné tri roky narástol asi o 30 percent a zvyšok sveta ešte menej, a teda z tohto uhla pohľadu nemajú akciové trhy vo všeobecnosti profil bubliny. Dupľom to platí (aj pri valuáciách) pri takej masívnej fiškálnej a monetárnej podpore, pričom mnohé hodnotové a cyklické akcie sú za ostatné tri roky v mínuse.

Tretím potenciálnym ukazovateľom bubliny sú vysoké investorské expozície, tie sa pohybujú na úrovni približne „len“ 30. percentilu pri rizikových aktívach v porovnaní s priemerom za ostatných 15 rokov podľa dát J. P. Morgan. Dôvodom podváženosti investorov voči akciám sú stále pomerne vysoké očakávania možného rozkolísania trhov. Predpokladáme, že s postupnými pevnejšími základmi globálneho ekonomického oživenia bude ďalej klesať volatilita a jej očakávania, čo zvýši pozície investorov voči rizikovým aktívam a potlačí ich ceny ďalej nahor. V každom prípade na základe súčasných úrovní expozície, kde nevidno žiadny exces, nemožno hovoriť o bubline na trhoch.

Štvrtým faktorom je vysoký rast zadlženia ekonomických subjektov za ostatných päť rokov. Iste, pomer celkového globálneho dlhu k HDP narástol na rekordné úrovne, no je skreslený minuloročnou hlbokou recesiou. Po očistení o túto zdravotnícku krízu nie je rast leveragu nadmerný a nenaznačuje bublinu.

Sčítané a podčiarknuté, zo štyroch základných metrík bubliny na akciových trhoch je splnená len jedna. Nečakáme teda, že by mala prasknúť. Práve naopak, predpokladáme ďalší rast akcií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Máme iný Sputnik V? Nevieme

Je podstatné odlíšiť tvrdenie, že nemáme dokumenty k Sputniku od toho, že je iný ako v Lancete.


Už ste čítali?