Iný normál

Autor: Stanislav Pánis | 19.1.2021 o 15:06 | Karma článku: 2,30 | Prečítané:  350x

Hoci by sa mal rok 2021 niesť v znamení postupného návratu do normálneho ekonomického a spoločenského života vďaka objaveniu vakcíny proti COVID-19 a následnej vakcinácii populácie, postkrízová realita bude predsa len trocha iná.

Po prvé, očakávame síce „V“ obnovu globálnej ekonomiky, ktorá sa nad predpandemické úrovne dostane zrejme už v lete, no proaktívna fiškálna politika so štrukturálne vyššími výdajmi ostane zrejme zachovaná dlho pod odznení koronaproblémov, čo by malo viesť k vyšším úrokovým sadzbám, vyššej inflácii, ako aj rýchlejšiemu rastu HDP pri kratších biznis cykloch a pri možnej väčšej nestabilite.

Po druhé, pravidlá sociálneho odstupu akcelerovali už dve dekády trvajúce digitálne trendy a posunuli technologický sektor na burzách na historické maximá absolútne, ale aj, čo sa týka podielu na celkovej trhovej kapitalizácii. Aj po skrotení vírusu ostane zvýšený podiel sociálneho a biznis života presunutý do online prostredia. A preto, aj keď nastane určitá sektorová rotácia a korekcia tech sektora na trhoch, technológie si svoj zvýšený podiel udržia permanentne. Jednoducho ide o sektor, ktorý sa dynamicky rozvíja, rýchlejšie ako zvyšok ekonomiky.

Po tretie, COVID-19 výrazne zvýši produktivitu na nasledujúcich niekoľko rokov, keď narušil staré biznis modely a vynútil si urýchlené zavádzanie distruptívnych pokrokových technológií od umelej inteligencie, internetu vecí až po zvýšenie automatizácie v priemysle. Z tohto uhla pohľadu vysoké valuácie technologického sektora nemusia byť pri rýchlom raste jeho tržieb a ziskov neoprávnené.

Po štvrté, porastie význam environmentálne a spoločensky zodpovedného investovania známeho pod skratkou ESG, ktoré sa stane viac mainstreamovým. Investori sa stávajú v tomto smere čoraz viac uvedomelými, rastie dopyt po takýchto investíciách a trh aj odmeňuje firmy, ktoré sa uberajú týmto smerom, výrazným rastom ich valuácií. Zmysel budú dávať aj z fundamentálneho hľadiska pri očakávanej veľkej podpore vlád, keď veľkú pozornosť tomu bude venovať establišment nového amerického prezidenta Joea Bidena, ako aj veľký plán obnovy Európskej únie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?