Optimizmus je cestou ľahšieho odporu

Autor: Stanislav Pánis | 5.6.2020 o 14:54 | Karma článku: 1,80 | Prečítané:  264x

Z trhov srší optimizmus, že globálna ekonomika začína reštart po koronakríze, ktorý jej uľahčia aj fiškálne a monetárne stimuly.

Väčšina hlavných tried aktív vymazala vyše polovicu koronavírusom iniciovaných strát z marcového dna. Najsledovanejší akciový index sveta, americký S&P 500, sa odrazil takmer o vyše 40  percent a americké technologické akcie sa ako víťaz koronakrízy nachádzajú len niečo okolo troch percent pod februárovými maximami. Nadpriemerne získavali aj rizikové aktíva, ktoré priamo nakupovali centrálne banky – teda podnikové dlhopisy, ktoré na oboch brehoch Atlantiku vymazali 60 až 70 percent poklesu. Navyše prudko klesli aj rizikové prirážky južanských krajín eurozóny. Zníženie nervozity a napätia medzi trhovými hráčmi sa pretavilo aj do rádovo 70-percentného poklesu volatility naprieč trhmi s výnimkou emerging segmentu.

Za všetkými týmito pohybmi v ostatných týždňoch stálo globálne uvoľňovanie reštriktívnych vládnych opatrení v súvislosti s koronavírusom a reštart ekonomickej aktivity v systémovo najdôležitejších krajinách. Pozitivizmu dodávalo forsáž zverejnenie viacerých predstihových makrodát, ktoré ukazujú, že dno ekonomického spomalenia má väčšina najväčších ekonomík už sebou. Navyše oživovanie bude podporované aj už dlhšie pôsobiacou stimulačnou politikou centrálnych bánk a vlád.

Naopak, otázniky a skepsa, ako rýchlo sa ekonomická aktivita vráti na predkrízovú úroveň, boli zatlačené do úzadia. To isté platilo aj o bublajúcom sinoamerickom politicko-ekonomickom napätí. Týkalo sa čínskeho prístupu ku koronavírusu (a jeho zatajovania v úvode roka), amerických obvinení, že vírus bol vytvorený v čínskych laboratóriách vo Wu-chane, úpravy bezpečnostnej legislatívy v Hongkongu Pekingom, ako aj samotných obchodných vzťahov oboch krajín vrátane problematiky obmedzenia amerických dodávok pre Huawei a recipročných opatrení Číny voči viacerým firmám či prístupu na americké burzy pre čínske firmy, ktoré sú riadené štátom.

Je však potrebné povedať, že na niektorých častiach finančného trhu úplne nezmizla opatrnosť či podozrievavosť a pozorne sa pozerajú na vyššie spomenuté riziká. Ide predovšetkým o trh vládnych dlhopisov, kde sa 10-ročný výnos už asi dva mesiace pohybuje okolo 0,65 percenta, a rezervovanosť vidieť aj pri pohľade na nemeckú výnosovú krivku. To je však do veľkej miery podmienené aj kvantitatívnym uvoľňovaním. Aj preto sa zlato udržalo na osemročných maximách vysoko nad 1 700-dolárovou métou, keď časť trhu očakáva, že veľké štátne dlhy budú monetizované, teda financované centrálnymi bankami, čo de facto znamená devalvovanie mien.

Napriek tomu sa optimistický prístup na finančných trhoch javí ako cena ľahšieho odporu, práve keď centrálne banky nemajú takmer žiadne zábrany v stimulovaní ekonomiky. Navyše aj fiškálna odpoveď vlád je rýchla a veľká. Hlavné svetové ekonomické regióny Čína, Japonsko, Spojené štáty a (konečne aj) Európska únia ako celok cez plán obnovy pritom plánujú ďalšie gigantické fiškálne výdavky. Vďaka tomu sa hospodársky výpadok pandémie Covidu-19 stlmí asi na polovicu.

Strach z premeškania rely rizikových aktív tak rastie, čo jej dodáva len ďalšiu energiu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Historická zodpovednosť Igora Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Reformy znamenajú zmeny a tých sa ľudia boja.

DNES PÍŠE MICHAL VAJDIČKA

Komu vyhovuje, že Kollárovi tlieskajú fašisti?

Štyri prúty koalície sa pomaly rozpadávajú.


Už ste čítali?